Pedagogické základy motorického učení
Při zkoumání a objasňování pedagogických základů procesu motorického učení poskytuje důležité informace kybernetika ( věda zkoumající strukturu a chování složitých systémů).
V řízení procesu motorického učení je možné využít poznatky o zpětné vazbě, modelování a sestavování algoritmů.
Mezi základní principy řízení patří:
a) přítomnost řídícího a řízeného systému
b) existence přímé vazby mezi řídícím a řízeným systémem
c) existence zpětné vazby
d) požadované vlastnosti přímé a zpětné vazby ( obsah, kvalita, frekvence aj.)
V procesu řízení mají důležitý význam vztahy mezi složkou řízenou (žák) a složkou řídící (učitel, program, učební text aj.). Základem je stanovit nejoptimálnější uspořádání obsahu, metod i učebních pomůcek na dosažení vytyčených cílů. Pravděpodobnost dosažení plánovaných cílů závisí na uplatňování principu zpětné vazby. Vstupní a výstupní informace v řídící a řízené složce na základu zpětné informační vazby umožňují efektivnější plnění cílů. Ve zpětnovazebném působení v procesu učení pohybových činností má hlavní funkci kinestetický a zrakový analyzátor.
Jedním ze základních předpokladů motorického učení je vytvoření modelu toho, co si má žák osvojit (pohybový návyk, dovednost atd.).Model se stává plánem osvojované činnosti a je zjednodušeným zobrazením podstaty pohybové činnosti.Dále představuje vytvoření jasné představy toho, co a jak má žák dosáhnout. Při tvorbě těchto modelů vycházíme z důkladného poznání žáků a jejich předpokladů (tzn.pohybové zkušenosti, vědomosti, tělesný a duševní vývoj, zdravotní stav apod.).Je také třeba vycházet z poznatků o podmínkách, kde se má daný model realizovat (tzn. vymezený čas, materiální podmínky apod.).V souladu s výchozími informacemi sestavujeme učební cvičební program, který se skládá:
1) z vytyčení a uspořádání cílů
2) z výběru a uspořádání učiva, metod a forem
3) ze stanovení systému průběžné a souhrnné kontroly
Úspěšnost tvorby a realizace modelů učebních programů závisí na tvůrčích schopnostech učitele, jeho odborné erudici, pedagogických zkušenostech a dovednostech.