Fáze oblouku
Fáze oblouku nenásledují přesně za sebou a většinou se vzájemně překrývají. V takovém případě můžeme hovořit o splynutí fází.
Přípravná fáze
V přípravné fázi se snowboard uvede do příznivé polohy. Může se jednat o silnější naklonění hrany pro vertikální odlehčení nebo předklon respektive záklon atd.. Horní část těla může být odlehčená, aby se usnadnila její rotace.
Úvodní fáze
Jezdec přestává smýkat. Snowboard jede naplocho po skluznici a začne se natáčet do směru dalšího oblouku. Díky předchozímu napřímení těla se snowboard začne překlápět na druhou hranu. Tato fáze by měla být co nejkratší, aby bylo možné snowboard dále řídit. Úvodní fáze tedy zahrnuje napřímení těla ( zvýšení těžiště těla ) a přenesení váhy na druhou hranu.
Řídící fáze
Řízení znamená ovládání směru jízdy napříč ke spádnici. Během řízení se tělo jezdce podrobuje neustálému přizpůsobovacímu procesu. Již při najíždění do spádnice má snowboard největší náklon. Pokládání do středu oblouku by se však nemělo dít celým tělem ,ale pouze od kyčlí dolů. Horní část těla zůstává v téměř svislé poloze, případně se naklání podle sklonu svahu. Osa ramen směřuje přibližně rovnoběžně se sklonem svahu. Díky tomu lze podle potřeby zvětšovat úhel naklonění snowboardu a s nasazením kyčelních svalů lépe udržovat rovnováhu. Výslednice odstředivé síly, která táhne tělo ven z oblouku, a tíhy těla, která směřuje do středu zeměkoule, pak směřuje na hranu snowboardu zaříznutou ve sněhu. Jezdec nemůže spadnout dovnitř obloku, protože zrychluje ve směru sklonu svahu, přitom musí silněji smýkat a vyvést tak snowboard s použitím vykrojení jeho hrany ze spádnice. Přitom se zvětší odstředivá síla, která působí proti dostředivé síle vtahující do oblouku. Krátce po přejetí spádnice, kdy je přítlak na hranu největší, směřuje výslednice sil přesně na hranu snowboardu, která je uvnitř oblouku. V koncové fázi, která se prolíná s přípravnou fází dalšího oblouku, směřuje výslednice sil dokonce mimo hranu snowboardu.
Ostrost oblouku se řídí kombinací následujících elementů:
– náklon do oblouku
– natočení horní části těla do obloku
– úhel naklonění snowboardu
– vůle v kolenou