Historie masáže
– Nejstarší písemný doklad o masáži pochází z Egypta z let asi 1600 př.n.l. Na nalezeném papyru jsou zaznamenány různé léčebné postupy staroegyptské medicíny a mezi nimi je uvedena i masáž.
– Další velmi starý doklad pochází z Číny. Jde o knihu, pojednávající o vnitřních obtížích, a jako jedna léčebná metoda se zde opět uvádí masáž.
– Konfucius, který žil v 5. stol. př.n.l., vypracoval – kromě své další rozsáhlé činnosti – metodiku masáže. V 6. stol. n.l. existovala v Číně vysoká lékařská škola, kde se masáž vyučovala jako léčebná metoda.
– Rovněž indická Ajurvéda, jejíž písemný záznam pochází přibližně z roku 1800 př.n.l., ji uvádí mezi svými léčebnými postupy. Masáže jako léčebné metody využívali také lékaři sumerští, asyrští a babylonští, jak dokazují některé archeologické nálezy.
– Ve starověkém Izraeli hrála masáž kromě léčebných účinků také roli rituální. Hippokrates doporučoval masáž při onemocněních kloubů, páteře a bolestech svalů. V té době byly již rozlišovány různé kruhy masáží podle potřebného účinku.
– V „Kánonu lékařství“ od arabského vědce Avicenna se píše, že úkolem masáže je ze svalů urychlit odplavení látek, které způsobují únavu nebo bolest. Dnes víme, že se jedná o kyselinu uhličitou a kyselinu mléčnou, které vznikají při zatížení svalů.
– Arabové zavedli do masáže některé pro nás neobvyklé hmaty, a dokonce také práci nohama. Z Arábie se umění masáže rozšířilo do Turecka, Persie a Asie.
– Moderní evropská masáž se zrodila v 19. století. Jméno, které se s jejím vznikem pojí, je Petr Ling, který se při svém misionářském působení osobně přesvědčil o blahodárném vlivu masáže. To ho vedlo k tomu, že po svém návratu do Švédska založil Ústřední ústav švédské gymnastiky, kde se ve výukovém středisku vyučovala masáž. Ta se pak stala vzorem pro mnohé evropské masérské školy 19. století.
– Pro naši zemi je také důležitá masérská škola Isidora Zabludowského, který působil v Petrohradě a později v Berlíně. Ten napsal přes sto pojednání o masáži a z jeho školy vzešlo mnoho kvalitních masérů.
– V Čechách první písemné pojednání o masáži napsal ortoped Vítězslav Chlumský v roce 1906. Profesor balneologie Edvard Cmunt zavedl u nás masáž podle Zabludowského, pro kterou použil název klasická masáž. Z ní se potom odvodily další typy masáží. Masérská činnost byla však v Čechách povolena až od roku 1934.