Obsah učiva a jeho uspořádání v procesu motorického učení
Obsah vyučování pohybovým činnostem tvoří všeobecné průpravné cvičení (základ pro osvojení náročnějších pohybových činností).Další skupinu představují základní přirozené pohybové činnosti člověka (chůze, běh, skákání atd.), které slouží jako základ pro osvojení technicky náročnějších činností a rozvoj pohybových schopností. Pro tělesné a pohybové zdokonalení žáků se využívají také prostředky jednotlivých sportů (atletiky, gymnastiky, plavání atd.). Podle složitosti a náročnosti základních a speciálních pohybových činností se zpracovávají tzv. metodické pokyny nácviku.
Důkladná příprava učebního programu je základní činitel ovlivňující průběh a výsledky motorického učení. Při sestavování metodických pokynů nácviku a a učebních programů se doporučuje v praxi uplatňovat tento postup:
1) vytvoření podmínek vyučování
a) vnější (materiální podmínky, příprava učitele aj.)
b) vnitřní (tělesná, pohybová, funkční a psychická příprava žáků)
2) zařazení všeobecných průpravných cvičení
3) zařazení speciálních průpravných cvičení
4) vykonání cvičení v lehčích podmínkách
5) vykonání a opakování cvičení
6) zvyšování výkonnosti (prostřednictvím opakování cvičení ve ztížených podmínkách, v kombinaci s jinými cvičeními, vykonávání dalších doplňkových, kondičních, obratnostních cvičení, uplatnění ve hře, soutěži apod.)