POMOC ALKOHOLIKOVI
1. KROK – CÍLENÝMI OTÁZKAMI ZJISTIT ALKOHOLIKOVU ANAMNÉZUOtázky by měly být zaměřeny na množství konzumovaného alkoholu a vliv, který má pití na pacienta.
2. KROK – URČIT VÝŠI RIZIKA ALKOHOLISMU
I když nejsou u pacienta přítomny žádné absolutní indikátory nadměrného pití či alkoholismu, je ohrožen alkoholismem, když:- vypije týdně 28 nebo více skleniček (dávek) alkoholu;- v minulém měsíci vypil při nejméně třech příležitostech 5 a více skleniček;- dvakrát nebo vícekrát v uplynulém roce byl na pořádném tahu;- dvakrát nebo víckrát řídil automobil poté, co hodně pil;- na otázky reaguje zřetelně defenzívně;- podle vlastní výpovědi pije více či častěji než je obvyklé v jeho sociální skupině;- svým pitím působí starosti rodině a přátelům.
3. KROK – PROVÉST POTŘEBNÁ OPATŘENÍPacienty, kteří zřejmě ještě nemají problémy s pitím, upozorněte důrazně na nutnost preventivních opatření:
– konzumaci alkoholu omezit maximálně na dvě dávky za den;
– nepít na lačný žaludek;
– neúčastnit se alkoholických tahů;
– nikdy neřídit po konzumaci alkoholu.
Pacienti, u nichž je důvodné podezření z alkoholismu, by si měli dát udělat jaterní testy a lékař by je měl požádat, aby vyplnili Michiganský test alkoholismu (MAST) uvedený v příloze. Lékař doporučí naprostou abstinenci od alkoholu nejen tam, kde je podezření z alkoholové závislosti, ale i u nemocných s epilepsií, jaterními poruchami atd.
4. KROK – VYPRACOVAT LÉČEBNÝ PLÁN Vysvětlení, že nekontrolované pití může být nemoc, ne morální nebo charakterová vada, přináší často pacientovi i rodině úlevu. Čím dříve je kvalifikovaná léčba problémů působených alkoholem poskytnuta, tím jednodušší a účinnější může být.Ústavní léčba je indikována tam, kde selhávají pokusy o léčbu ambulantní, u těžších odvykacích syndromů a samozřejmě u alkoholických psychóz, z nichž nejčastější je delirium tremens.