PSYCHICKÉ ZÁTĚŽE
po tělesné stránce je dnešní člověk vesměs nedostatečně vytížen
nároky na neuropsychickopu činnost značně a mnohdy neúměrně stoupají. Uplatňují se zde faktory psychogenní, dané vnějšími podmínkami psychické činnosti a interpersonálními vztahy.
Organismus je psychogenními faktory ovlivňován jednak procesy kognitivními, jednak, a to především, prostřednictvím emocí.
negativními emocemi je ovlivněna sféra vegetativních funkcí; strach je např. provázen zrychlením tepu a dechu, blednutím (snižováním průtoku krve kůží), pocením, zježením vlasů a chlupů, rozšířením zornic, vysycháním sliznice úst, střevní aktivitou, změnami svalového napětí a třesem.
Působí zde mechanismy obecného adaptačního syndromu. Jejich smyslem je mobilizace sil ke zvládnutí příliš intenzivních fyzikálních, chemických a biologických zátěží.Tyto faktory (stresory) uvedou organismus do stavu stresu. Je zahájen poplachovou reakcí, charakterizovanou zvýšenou produkcí hormonů podvěsku mozkového, zvětšením kůry nadledvinek a jejich zvýšenou hormonální aktivitou, zvýšenou sekrecí adrenalinu, intenzifikací krevního oběhu a celkovou přípravou na vysoký výdej energie. Emoce jsou přitom vyvolávány jednak nepříjemnými tělesnými pocity (bolest, horko, chlad aj.), jednak biologicky významnými zevními podněty