Psychogenní podněty
U člověka se vybavují negativní emoce i na nejrůznější další psychogenní podněty, které mají s původními biologickými mechanismy málo společného. Stresové mechanismy, původně vyvinuté pro situace fyzického ohrožení, se zde přenesly i do oblasti hrozeb symbolických. Přesto však prostřednictvím mezimozku rovněž spouštějí stereotypní poplachovou reakci se všemi jejími fylogeneticky osvědčenými průvodními jevy v oblasti hormonální, funkční a metabolické. Je tak otevřena cesta k pronikavým zásahům psychických pochodů do oblasti somatického zdraví.
Emocionální konflikty a tenze tak mohou být podobně významným zdravotním rizikem jako toxické látky či bakterie. Vybavené stresové situace se zde zcela míjejí svým ochranným účinkem. Naopak, nastupují-li příliš často, rozkolísaná hladina hormonální a její průvodní projevy vychylují některé funkce a vyvolávají nepříznivé tkáňové reakce v různých systémech, hlavně cévním, nervovém a trávicím.
Tyto nevydařené adaptace se pak v různé míře podílejí i na nemocech psychogenních (psychofyziologické, psychosomatické). Např.:
– hypertenze
– koronární nemoc
– ateroskleróza
– vředová nemoc.
U psychiatrických chorob mají stresy někdy jen „spouštěcí efekt“, tj. vedou k propuknutí nemoci, která již skrytě existovala.