Rodina
Rodina je nejstarší, prvotní společenskou institucí, jejíž členové sdílejí nejen společné geny, ale i shodnou úroveň materiálního prostředí, zvyklosti, způsoby chování, hodnotové systémy a ideály. Tyto zvyklostní, duchovní a mravní systémy jsou značně perzistentní a přenášejí se na následující generace.
Ve společnosti je člověk vystaven tlaku nejrůznějších idejí a emocí, které pak mocně ovlivňují i jeho biologickou podstatu; mohou výrazně narušit vnitřní harmonii a rovnováhu a působit tak pronikavě i na zdraví.
Závažným způsobem tak může působit i rozpad rodiny
izolace, paradoxní osamění uprostřed davu a vymožeností moderní společnosti. Může mít různé příčiny, osobní, nemoc, invaliditu, potlačování z rasových, politických nebo náboženských důvodů, též nezaměstnanost) a další společenské vlivy, navozující pocity zhrzení, zneuznání, marnosti, nemohoucnosti nebo méněcennosti.
Úroveň zdraví celku zdaleka není závislá jen na čistotě ovzduší, vody či půdy, ale v rozsáhlé míře na celkové atmosféře společenských poměrů a interpersonálních vztahů, na úrovni morálky, tolerantnosti, atd.
Při konzumních postojích moderní společnosti vede růst blahobytu a volného času často k pocitům prázdna a nudy, k poživačným (hédonistickým) tendencím (alkohol, výživová poživačnost a přejídání, sex, drogy) a někdy dokonce i k agresivitě a delikvenci.