Snowboarding
Historie
Zhruba před dvaceti lety,kdy se objevila první zařízení podobná snowboardu, sklízeli snowboardoví nadšenci spíše posměch a mnohde se jim dokonce zakazovalo používat lyžařské vleky. Od té doby Snowboarding povýšil na plnohodnotné sportovní odvětví a pro mnohé se stal životním stylem. Všechny možné firmy, svazy a instituce se snaží vydělat na snowboardingu peníze.
Michiganský surfař Shervin Poppen jako první zkoušel přenést techniku surfování po mořských vlnách na sníh. V roce 1965 vyvinul, po pokusech se sešroubovanými lyžemi přes široké vodní lyže, aparát, který pojmenoval snurf. Jednalo se o široké dřevěné prkno opatřené šňůrkou, která byla připevněna ke špičce. Za tuto šňůru se jezdec držel, aby neztratil rovnováhu. Kromě toho se díky tomu nemohla špička prkna zabořit do sněhu. Poppen prodal tisíce snurfů a také zorganizoval i speciální snurfařské závody.
Na přelomu 60. a 70. let vyvinuly Tom Sims a Jake Burton ze snurfu první snowboard. Tito dva nadšenci pomohli snowboardingu prorazit a jejich jména zdobí dodnes stovky modelů snowboardu.
V osmdesátých letech se vedle americké snowboardové scény začala rozvíjet, nám bližší, scéna evropská. Sněžní surfaři tehdy jezdili na prknu zvaném swingbo, které mělo dvě lyžiny a opatřeno klouby a klasickým vázáním. Když jezdci na těchto prknech museli překonávat potíže s majiteli vleků a lyžařskými školami a byli terčem posměchu mnohých lidí, přesto se jim podařilo prosadit nový alternativní zimní sport a časem se začala pořádat i swingboardová a snowboardová mistrovství. První závod pak vyhrál Tom Sims v roce 1981 v Coloradu a v roce 1986 se konala první evropská pohárová série závodů.
Dnes je snowboarding rozdělen vpodstatě na čtyři disciplíny alpinistické soutěže ( paralelní slalom, slalom, obří slalom ), freestyle ( U-rampa, sloupstyle, big-air… ), freeride ( sjezd volným neupraveným terénem, hodnotí se obtížnost zvolené trasy, plynulost jízdy … ), boardercross ( sjezd předem připravenou dráhou s různými překážkami ). Díky tomuto členění jednotlivých disciplín došlo i k tvorbě specifických typů snowboardů namíru jednotlivým odvětvím. V Evropě se tradičně lépe daří alpským disciplínám v Americe se zase lépe uchycují prkna freestylová.