Střední školní věk: (10)11 – 14 (15), (pubescence)
Střední školní věk: (10)11 – 14 (15), (pubescence)
Pro toto období je charakteristická dynamika všech biopsychosociálních změn i jejich vysoká interindividuální variabilita, což je primárně způsobeno činností endokrinních žláz.
Růst je stále progresivní (dívky jsou následkem dřívějšího nástupu pubescence v průměru vyšší). Růstové změny se neprojevují rovnoměrně v celém organismu, ale končetiny rostou rychleji než trup a růst do výšky je intenzivnější než do šířky.Na konci období mají chlapci vyšší tělesnou výšku i hmotnost.
Rozdíly ve výkonnosti se z hlediska pohlaví prohlubují. V aerobní vytrvalosti je růst v celém období u chlapců progresivní. U děvčat je tento průběh progresivní pouze do 13 let. U chlapců registrujeme v průběhu celého období pozitivní akceleraci.V explozivní a dynamické síle (skok do dálky, leh-sed) vzrůstá u chlapců výkonnost.U děvčat roste také , ale v mírnějším stupňování. Ve statické síle horních končetin jsou rozdíly ještě zřetelnější – výkonnost u děvčat stagnuje.
Nerovnoměrné a rychlé růstové změny v průběhu pubescence, mohou vést k diskoordinačním projevům, kdy se pubescenti s omezenými pohybovými zkušenostmi nestačí rychle adaptovat na aktuální rozměry svého těla a mohou mít proto jisté problémy s regulací svalového úsilí i kinestetickým vnímáním polohových změn. Ke konci období se tyto projevy omezují.Objevují se také výkyvy aktivační úrovně způsobené emoční labilitou.
Jedná se také o klíčové období v oblasti psychiky. Hormonální aktivita ovlivňuje emotivní vztahy a projevy pubescentů k sobě samotným, okolí, druhému pohlaví.Rozvíjí se abstraktní myšlení, pamět´.Zvyšuje se rychlost učení a snižuje počet potřebných opakování.
Vztahy k rodičům se uvolňují a vytvářejí se nové a širší společenské vztahy.Vzrůstá také kritičnost, což ja příčinou toho, že žáci nechtějí plnit bez výhrad své povinnosti. Časté jsou projevy neposlušnosti, drzosti, negativismu. Příznivý vliv na pubescenty má tělesná výchova a sport (nacházíme u nich méně studijních problémů i nežádoucího chování).