Tělesný, funkční a psychický vývoj dětí a mládeže
a) Mladší školní věk: 6(7) – (10)11, (prepubescence)
V tomto období začíná vývoj sekundárních pohlavních znaků a jeho časový vývoj kolísá individuálně a dle pohlaví. Tělesný vývoj je charakterizován zpomalením růstu těla do výšky, intenzivní je růst objemu těla – období druhé plnosti (u děvčat rychlejší).
Pokračuje rychlým tempem osifikace, ale kosti a kloubní pouzdra jsou zatím velmi měkké a pružné. Zádové svalstvo je slabě vyvinuté a mohou vznikat poruchy v držení těla, stavbě nohu a v nadměrných přírůstcích podkožního tuku v důsledku např.nedostatkem fyzického zatěžování, neracionální stravou apod.Postupně se svalstvo rozvíjí (intenzivněji u horních končetin). Objem srdce je relativně větší než u dospělého, což kladně působí na krevní oběh – okysličování a výživu tkání.Srdeční frekvence dosahuje po fyzickém nebo psychickém zatížení normální hodnoty velmi rychle.Dýchání je málo hluboké, proto zvýšenou spotřebu kyslíku organismus kryje zvýšením frekvence dýchání. Přetrvává také stížené dýchání nosem.
Již v tomto věku je možné adaptovat organismus na vytrvalostní zatížení.
V oblasti psychiky způsobuje radikální zásah škola.Při rozvíjení myšlení je důležité utvářet představu o správné technice pohybu, na základě názorných pomůcek.. je důležité se v tomto věku neužívat abstraktních pojmů a vyhýbat se monotónní, stereotypní činnosti.