Trávicí funkce žaludku a střev
Žaludek – je umístěn pod bránicí jako dutý vak. Horní část tvoří klenba,tělo,vrátník.žaludeční stěna ze tří vrstev: hladké svalstvo,sliznice,vazivová blána. Po promíchání žaludečními šťávami do dvánáctníku. Peristaltické pohyby: 3/min,napětí je řízeno vegativním nervstvem. Ochranný reflex(nepodmíněný)-zvracení(prodloužená mícha)
Hlavními součástmi žaludeční šťávy jsou -Kyselina solná(desinfikace), Kyselina chlorovodíková – vytváří v žaludku kyselé prostředí , zabíjí choroboplodné zárodky a brání rozkladu vitaminů B1, B2 a C. Mění nerozpustné minerální látky na soli rozpustné v H2O. Přeměna neúčinného pepsinogenu na pepsin.
Pepsin – štěpí v H2O nerozpustné bílkoviny na rozpustné peptiny.
Mucin – je součástí zásaditého hlenu, tvoří ochranu žaludeční sliznice. Chrání ji před natrávením vlastní žaludeční šťávou.
Chymosin – sráží bilkoviny mléka
lipasa – tuky na glycerol a mastné kyseliny
Sousta – do žaludku – dráždí žaludeční sliznice, v ní se tvoří hormon gastin ® zpět do stěny žaludku a vyvolá sekreci žaludeční šťávy.
Tenké střevo – dvanácterník (žlučový vývod a vývod slinivky), lačník, kyčelník.Pokračuje trávení a vstřebávání. Slinivka břišní –
Zřasená sliznice – jemné výběžky – klky, mezi nimi jsou žlázky, které produkují zásaditou střevní šťávu.
Šťáva obsahuje enzymy:
– peptidózy – štěpí bílkoviny až na aminokyseliny,
– lipázy – štěpí tuky,
– amylázy – štěpí cukry.
V horní části střeva jsou klky, které při trávení produkují hormony sekretin a pankreozymin – do slinivky břišní ® pankreatická šťáva, která obsahuje enzymy pro trávení všech živin: trypsin – štěpí bílkoviny, lipáza – štěpí tuky, amyláza – štěpí cukry.
Tlusté střevo – trakčník vzestupný, trakčník příčný, trakčník sestupný, 1,5 m dlouhé, produkuje hlen a koná peristaltické (posunující potravu)pohybyObsahuje střevní mikrofloru, bakterie hnilobné (amoniak, sulfan, fenoly), bakterie kvasné (methan, CO2). Činností těchto bakterií vznikají vitaminy B12 a K. důležitá je vláknina v potravě (lignin, pektiny, akulóza) podněcuje činnost kvasných bakterií a pozastavuje činnost bakterií hnilobných