Vysokofrekvenční (vf) elektromagnetické (elm) záření
Aktuálně jsou to např. možné nepříznivé vlivy elm záření z mobilních telefonů, z blízkosti silných rozhlasových a televizních vysílačů, elektrického vedení vysokého napětí aj.
Vf záření se v přírodě vyskytuje jen výjimečně a krátkodobě při bouřkách. Biologicky účinné jsou zejména vlnové délky řádu mm (mikrovlny), cm až do několika metrů (rozhlasové vlny VKV). V kmitočtovém vyjádření jde o rozpětí od stovek MHz do jednotek GHz. Podnětem ke zkoumání jejich vlivu na člověka byly stížnosti pracovníků vystavených vyšším intenzitám takového elm pole, např. v radiolokačních stanicích, na potíže jako bolesti hlavy a očí, únavu, závratě, poruchy spánku, bušení srdce, úzkostné stavy aj. Expozice tomuto záření jsou nejčastější v profesionálních podmínkách při obsluze radarů a různých energetických a průmyslových zařízení, která vf záření produkují (bezdrátové spojení, rozhlas, televize, radiové dálkové ovládání, telemetrie, indukční ohřev aj.). Exponováni jsou např. též radioamatéři. V životním prostředí se tato problematika může dotýkat lidí, žijících v blízkosti letišť (radary) nebo silných radiových a televizních vysílačů.
Od konce 70. let jsou stále intenzivněji zkoumány též účinky elektrických a magnetických polí kolem vodičů vysokého napětí, zejména dálkového elektrického vedení. Po fyzikální stránce je toto pole odlišné od pole vf záření. Má velmi nízkou frekvenci (50 Hz
¨