Zdroje energie a přeměna energií v organismu
Zdroje energie – z živin obsažených v potravě, přichází do těla v podobě potencionální energie a v procesu přeměny látek mění svoji energii na kinetickou – mechanickou.
Při oxidativním štěpení živin se jejich molekulární struktury postupně mění řadou reakcí, při niž se získává nebo naopak přechodně vydává energie. V organismu probíhají neustále v různé intenzitě pochody katabolické, (desimilační) a anobolické (asimilační)
Katobolické pochody uvolňují energii a jsou provázeny větší aktivitou sympatiku, probíhají při zvýšené tělesné pohybové aktivitě, při výdeji tepla atd.
Anabolické – převažují při omezené tělesné aktivitě, při odpočinku a ve spánku a vytvářejí při nich energetické reservy, převažuje pasymp.
Přeměna základních živin probíhá zhruba ve 3 fázích:
a) trávení a vstřebávání – štěpení látek sliznicí střevní a jejich případné ukládání do rezerv. Např: polysacharidy – štěpeny na jednoduché cukry, tuk na glycerol a mastné kyseliny. Energetický zisk je v této fázi malý.
b) tato fáze probíhá v játrech nebo v jiných orgánech, jednoduché produkty jsou částečně oxidovány , takže vzniká H2O a CO2 a jedna ze základních energetických kyselin jako meziprodukt (kys. octová ze sacharidů atd.) – během této fáze se uvolní asi 30% energie.
c) konečná fáze – úplná oxidace kyselin z 2. Fáze po cestě zvané cyklus kyseliny citrónové (Krebsův), jehož konečným produktem je CO2 a H2O se současným ziskem 60% energie. Uzavírá se definitivní využití všech živin obsahujících uhlík.
Využití energie z roštěpených látek přímo buňkou – zprostředkují slož. cestou makroergní fosfáty (ATP).S trochou fantazie by jsme mohli přirovnat ATP k jakési měně, kterou se v těle platí při všech pochodech a změnách.
Výdej a příjem by měl být v rovnováze, veškeré přeměny živiny jsou svou povahou energetické.