Základní pojmy matematické statistiky a příklady z testování ( soubory, rozložení četností, variační rozpětí, testové matice, Gaussova křivka)
Testová baterie – soubor několika testů, který má svá pravidla
Testovaný soubor – skupina testovaných osob
– základní soubor ( soubor všech jedinců, kteří jsou v daném okamžiku zahrnuti do testování)
– výběrový soubor ( reprezentativní vzorek, část základního souboru z jejíchž výsledků můžeme usuzovat. Musí být reprezentativní, výběr je způsobem náhodného výběru.
Zpracovávání:
Data seřadíme dle velikosti – třídění dat dle velikosti = variační řada.
Variační rozpětí – rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou
Medián – střední hodnota variační řady – přesně
Modus – hodnota, která se nejčastěji vyskytuje
Interval – seřazené výsledky v malých skupinách. Medián i modus jsou ve středním intervalu.
Rozložení četností – počet případů – v grafu— na intervaly- teoretická křivka rozložení četností = rozptýlení hodnot udává množství jednotlivých hodnot. Nejvíc hodnot je v průměru, na obě strany hodnot ubývá. Tvar grafu by se měl podobat Gaussově křivce ) při velkých souborech)
Testová matice- tabulka výsledků všech TO. Matice X o rozměru 8 x5 znamená – n= 8(počet TO), v = 5 (počet testů). Testový vektor – výsledky všech osob v jednom testu – sloupec. Osobní vektor – výsledky jedné osoby ve všech testech – řádek. Výsledek X3,4 = 27 znamená výsledek 4. osoby ve 3. testu je 27.
Matice interkolerací –slouží k vyjádření vztahů mezi jednotlivými testy v testové baterii. Hodnoty koleračních koeficientů ukazují do jaké míry mají dva testy společné předpoklady k určité motorické činnosti.