Způsob jízdy na snowboardu
Jízda po spádnici
Jízda po spádnici je pohyb snowboardu po sněhu ve směru jeho podélné osy. Snowboard je po skluznici po spádnici svahu a vykrojení jeho hran přitom nemá vliv na směr jízdy.
Smýkání a sesouvání
Pod pojmem smýkání rozumíme pohyb snowboardu napříč k jeho hraně. Snowboard se tedy klouže po hraně, ale nejede podle jejího vykrojení.
Řezaný oblouk
Při řezaném oblouku jede snowboard podle vykrojení své hrany. Poloměr obloku v tomto případě závisí na typu snowboardu. Pata prkna opisuje přesně stejnou dráhu jako špička a ve sněhu je vidět pouze tenký zářez, který je přerušován pouze v místech změny směru oblouku.
Zahájení oblouku
Oblouk se zahajuje odlehčením jedné a zatížením druhé hrany. Přitom dochází k souhře vnitřních a vnějších sil. Nejdůležitějšími faktory, které mají vliv na zahájení oblouku jsou: poloha těžiště těla nad prknem, práce nohou, změna úhlu nastavení hrany a přítlak hrany do sněhu.
V této fázi jsou nohy ve středním pokrčení a horní část těla se lehce natáčí do středu oblouku. Při řezaném oblouku má na jeho poloměr rozhodující vliv také poloha kolen.
Napřímení
Aktivní napřímení je pohybová fáze, které dosáhneme natažením pokrčených nohou ( zvýšení těžiště těla ) a náhlým zastavením pohybu těžiště nahoru. Tím dosáhneme minimálního přítlaku navozovaného tíhou těla a snowboard se může snadněji natáčet.
Otočení ve výskoku je razantní napřímení, při kterém snowboard úplně ztrácí kontakt s podložkou a k přehranění dochází ve vzduchu.
Pasivní napřímení se používá pro udržení konstantní výšky těžiště těla při jízdě přes terénní nerovnosti. Nohy se pokrčují automaticky bez aktivního silového působení.
Pokrčení
Aktivní pokrčení je rychlé pokrčení nohou, kterým navodíme odlehčení. Při přenosu z hrany na hranu je těžiště těla v nejnižším bodě. Nohy se natáhnou až do střední polohy ( těžiště těla jde nahoru ), aby se pak mohly rychle pokrčit ( razantní snížení těžiště těla ). Tento způsob zahájení oblouku se používá zejména u rychlostních závodů, protože umožňuje rychlý přenos sil z hrany na hranu.
Pasivní pokrčení se používá při přejíždění boulí a nerovností. Při přejíždění boule se pokrčí nohy, díky tomu zůstává těžiště těla v konstantní výšce.
Posouvání těžiště ve směru podélné osy snowboardu
Tato forma zahájení oblouku je používána zejména pokročilými jezdci a závodníky, protože k jejímu provedení je potřeba velmi dobře vyvinutý cit pro rovnováhu sil při přehranění. Základem je posouvání těžiště těla dopředu nebo dozadu a tím částečné
odlehčování přední respektive zadní části snowboardu, což usnadňuje přenos sil z jedné hrany na druhou.
Rotace horní části těla
Při zahájení oblouku se tělo podle přirozené návaznosti pohybů ( od ramen po kotníky ) natáčí do středu oblouku. Podržením této rotace lze pozitivně ovlivnit průběh oblouku. Lze zvýšit přítlak na přední části snowboardu na sníh, což má vliv na uvedení oblouku a dále můžeme lépe ovládat stále se zvyšující přítlak na hranu v průběhu oblouku. Na konci řídící fáze vzniká působením sil odlehčení, které usnadňuje uvedení dalšího oblouku.